Filters
Stänga

Tourmax reparationssats för huvudbromscylinder Kawasaki ZX-9R 900 B Ninja

Huvudbromscylinder reparationssats Tourmax MSR-404 Kompatibel med flera modeller (år beror på modell).
Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 717.17.47
Leveranstid: 1-5 arbetsdagar
Tillverkare: Tourmax
230,00 kr
Klarna Payments Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Snabb leverans med GLS – din order kommer snabbt fram
  • Säker betalning – vi skyddar dina uppgifter
  • Dela upp betalningen med Klarna – enkelt och flexibelt
  • Hitta rätt delar – använd vår precisa sökmodul
  • Över 20 års erfarenhet

Tourmax Huvudbromscylinder Reparationssats

Uppgradera ditt motorcykels bromssystem med Tourmax Huvudbromscylinder Reparationssats. Detta reparationssats är utformat för att säkerställa att din huvudbromscylinder fungerar optimalt, vilket är avgörande för din säkerhet och körupplevelse. Med detta sats kan du enkelt reparera slitna eller defekta delar och därmed förbättra bromsens respons och effektivitet.

GTIN: 4043981313680
MPN/SKU: MSR-404

Detta reparationssats passar till en bred variation av Kawasaki-modeller, inklusive:

  • Kawasaki KX 125 E (1986-1994)
  • Kawasaki KX 250 (1987-1994)
  • Kawasaki KX 500 (1986-1994)
  • Kawasaki KLR 650 (1987-1999)
  • Kawasaki ZXR 400 (1989-1993)
  • Kawasaki ZZR 600 (1993-2003)
  • Kawasaki KLE 500 (1991-2002)
  • Kawasaki ZX-9R (1994-2009)
  • Kawasaki ZX-6R (1995-2012)

Reparationen av huvudbromscylindern är avgörande för alla som vill bevara fordonets bromsförmåga. Satsen innehåller alla nödvändiga komponenter för en fullständig reparation, inklusive packningar och kolvar, som är tillverkade av hög kvalitet för att säkerställa långvarig hållbarhet.

Materialen är noggrant utvalda för att motstå slitage och korrosion, vilket säkerställer att ditt bromssystem fungerar effektivt under alla förhållanden. Genom att installera detta reparationssats kan du förvänta dig en förbättrad bromsprestanda, vilket är kritiskt för både säkerhet och körupplevelse.

Reparationssatsen installeras direkt i huvudbromscylinderhuset och fungerar genom att säkerställa en tätning som möjliggör korrekt hydrauliskt tryck. Detta är avgörande för att bromsarna reagerar snabbt och effektivt när du trycker på bromsen.

Med Tourmax Huvudbromscylinder Reparationssats kan du vara säker på att du får en produkt av hög kvalitet som är utformad för att förlänga livslängden på ditt bromssystem. Gör det själv och spara pengar på dyra verkstadsräkningar, samtidigt som du förbättrar din motorcykels prestanda.

Se den kompletta listan över fordon som delen passar på nedan:

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
KawasakiBJ 250 Estrella1994
KawasakiBJ 250 Estrella1995
KawasakiBJ 250 Estrella1996
KawasakiBJ 250 Estrella1997
KawasakiBJ 250 Estrella1998
KawasakiBJ 250 Estrella1999
KawasakiEliminator 5002024
KawasakiEliminator 5002025
KawasakiER-6F 6502006
KawasakiER-6F 6502007
KawasakiER-6F 6502008
KawasakiER-6F 6502009
KawasakiER-6F 6502010
KawasakiER-6F 6502011
KawasakiER-6F 6502013
KawasakiER-6F 6502014
KawasakiER-6F 6502015
KawasakiER-6F 6502016
KawasakiER-6F 6502017
KawasakiER-6F 650 ABS2006
KawasakiER-6F 650 ABS2007
KawasakiER-6F 650 ABS2008
KawasakiER-6F 650 ABS2009
KawasakiER-6F 650 ABS2010
KawasakiER-6F 650 ABS2011
KawasakiER-6F 650 ABS2012
KawasakiER-6F 650 ABS2013
KawasakiER-6F 650 ABS2014
KawasakiER-6F 650 ABS2015
KawasakiER-6F 650 ABS2016
KawasakiER-6F 650 ABS2017
KawasakiER-6N 6502005
KawasakiER-6N 6502006
KawasakiER-6N 6502007
KawasakiER-6N 6502013
KawasakiER-6N 6502014
KawasakiER-6N 6502015
KawasakiER-6N 6502016
KawasakiER-6N 6502017
KawasakiER-6N 650 ABS2005
KawasakiER-6N 650 ABS2006
KawasakiER-6N 650 ABS2007
KawasakiER-6N 650 ABS2008
KawasakiER-6N 650 ABS2009
KawasakiER-6N 650 ABS2010
KawasakiER-6N 650 ABS2011
KawasakiER-6N 650 ABS2012
KawasakiER-6N 650 ABS2013
KawasakiER-6N 650 ABS2014
KawasakiER-6N 650 ABS2015
KawasakiER-6N 650 ABS2016
KawasakiER-6N 650 ABS2017
KawasakiGPZ 11001995
KawasakiGPZ 11001996
KawasakiGPZ 11001997
KawasakiGPZ 11001998
KawasakiGPZ 1100 ABS1996
KawasakiGPZ 1100 ABS1997
KawasakiGPZ 1100 ABS1998
KawasakiGPZ 500 S1994
KawasakiGPZ 500 S1995
KawasakiGPZ 500 S1996
KawasakiGPZ 500 S1997
KawasakiGPZ 500 S1998
KawasakiGPZ 500 S1999
KawasakiGPZ 500 S2000
KawasakiGPZ 500 S2001
KawasakiGPZ 500 S2002
KawasakiGPZ 500 S2003
KawasakiKEF 300 Lakota Sport 2WD2001
KawasakiKEF 300 Lakota Sport 2WD2002
KawasakiKEF 300 Lakota Sport 2WD2003
KawasakiKFX 250 Mojave2001
KawasakiKFX 250 Mojave2002
KawasakiKFX 250 Mojave2003
KawasakiKFX 250 Mojave2004
KawasakiKFX 250 Mojave KSF2000
KawasakiKFX 450 R KSF2008
KawasakiKFX 450 R KSF2009
KawasakiKFX 450 R KSF2010
KawasakiKFX 450 R KSF2011
KawasakiKFX 450 R KSF2012
KawasakiKFX 450 R KSF2013
KawasakiKFX 450 R KSF2014
KawasakiKL 650 Tengai1989
KawasakiKL 650 Tengai1990
KawasakiKL 650 Tengai1991
KawasakiKLE 5001991
KawasakiKLE 5001992
KawasakiKLE 5001993
KawasakiKLE 5001994
KawasakiKLE 5001995
KawasakiKLE 5001996
KawasakiKLE 5001997
KawasakiKLE 5001998
KawasakiKLE 5001999
KawasakiKLE 5002000
KawasakiKLE 5002001
KawasakiKLE 5002002
KawasakiKLE 5002003
KawasakiKLE 5002004
KawasakiKLE 5002005
KawasakiKLE 5002006
KawasakiKLE 5002007
KawasakiKLE 650 Versys2007
KawasakiKLE 650 Versys2014
KawasakiKLE 650 Versys2015
KawasakiKLE 650 Versys2016
KawasakiKLE 650 Versys ABS2007
KawasakiKLE 650 Versys ABS2008
KawasakiKLE 650 Versys ABS2009
KawasakiKLE 650 Versys ABS2010
KawasakiKLE 650 Versys ABS2011
KawasakiKLE 650 Versys ABS2012
KawasakiKLE 650 Versys ABS2013
KawasakiKLE 650 Versys ABS2014
KawasakiKLE 650 Versys ABS2015
KawasakiKLE 650 Versys ABS2016
KawasakiKLE 650 Versys ABS2017
KawasakiKLE 650 Versys ABS2018
KawasakiKLE 650 Versys ABS2019
KawasakiKLE 650 Versys ABS2020
KawasakiKLE 650 Versys ABS2021
KawasakiKLE 650 Versys ABS2022
KawasakiKLE 650 Versys ABS2023
KawasakiKLE 650 Versys ABS2024
KawasakiKLE 650 Versys ABS2025
KawasakiKLE 650 Versys Special Edition ABS2017
KawasakiKLR 6501987
KawasakiKLR 6501988
KawasakiKLR 6501989
KawasakiKLX 1252010
KawasakiKLX 1252011
KawasakiKLX 1252012
KawasakiKLX 1252013
KawasakiKLX 1252014
KawasakiKLX 1252015
KawasakiKLX 1252016
KawasakiKLX 1252017
KawasakiKLX 125 D-Tracker2010
KawasakiKLX 125 D-Tracker2011
KawasakiKLX 125 D-Tracker2012
KawasakiKLX 125 D-Tracker2013
KawasakiKLX 140 R2023
KawasakiKLX 140 R2024
KawasakiKLX 140 R2025
KawasakiKLX 140 R F2023
KawasakiKLX 140 R F2024
KawasakiKLX 140 R F2025
KawasakiKLX 140 R L2023
KawasakiKLX 140 R L2024
KawasakiKLX 140 R L2025
KawasakiKLX 2502009
KawasakiKLX 2502010
KawasakiKLX 2502011
KawasakiKLX 2502012
KawasakiKLX 2502013
KawasakiKLX 2502014
KawasakiKLX 2502015
KawasakiKLX 2502016
KawasakiKLX 2502017
KawasakiKLX 300 R1997
KawasakiKLX 300 R1998
KawasakiKLX 300 R1999
KawasakiKLX 300 R2000
KawasakiKLX 300 R2001
KawasakiKLX 300 R2002
KawasakiKLX 300 R2003
KawasakiKLX 450 R2007
KawasakiKLX 450 R2008
KawasakiKLX 450 R2009
KawasakiKLX 450 R2010
KawasakiKLX 450 R2011
KawasakiKLX 450 R2012
KawasakiKLX 450 R2013
KawasakiKLX 450 R2014
KawasakiKLX 450 R2015
KawasakiKLX 450 R2016