Filters
Stänga

Steering Head Taper Roller Bearing Tourmaxjmt 7369234 Kawasaki EN 500 A

Styrhuvudlager Tourmax SSK902R Kompatibel med flera modeller (år beror på modell).
Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 736.17.28
Tillverkarens artikelnummer: SSK902R
Leveranstid: 1-5 arbetsdagar
Tillverkare: Tourmax
583,00 kr
Klarna Payments Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Snabb leverans med GLS – din order kommer snabbt fram
  • Säker betalning – vi skyddar dina uppgifter
  • Dela upp betalningen med Klarna – enkelt och flexibelt
  • Hitta rätt delar – använd vår precisa sökmodul
  • Över 20 års erfarenhet

Lenkkopftapekuglelejer Tourmax - Koniskt Rullelejesæt till Styrehoved

Uppgradera din motorcykel med de pålitliga lenkkopftapekuglelejer från Tourmax. Detta koniska rullelejesæt är designat för att säkerställa en jämn och stabil styrning, vilket är avgörande för en säker körupplevelse. Oavsett om du kör på landsvägen eller i staden, kommer dessa lejer att förbättra din motorcykels prestanda och hållbarhet. Med en produktspecifikation som inkluderar både MPN: 520719020 och GTIN: 4043981322705 får du en kvalitetsprodukt som är tillverkad i Japan.

Detta lejesæt är idealiskt för en lång rad Kawasaki-modeller, inklusive GPZ 1100, Z 1000, och många fler. Det är en perfekt lösning för både entusiaster och professionella mekaniker som vill upprätthålla optimal prestanda på sina fordon.

Tekniska Specifikationer:
Typ:   Taper Roller Bearings
Tillverkare:   Tourmax
Yttre Diameter:   47 mm
Inre Diameter:   25 mm
Höjd:   15 mm
Yttre Diameter:   52 mm
Inre Diameter:   28 mm
Höjd:   16.5 mm

Dessa lejer passar till ett brett utbud av Kawasaki motorcyklar, inklusive:

  • Kawasaki GPZ 1100 B (1981-1985)
  • Kawasaki Z 1000 J (1981-1982)
  • Kawasaki Z 1100 ST (1981-1983)
  • Kawasaki VN 750 A (1986-2017)
  • Kawasaki EN 450 A (1985-1989)
  • Och många fler modeller genom åren!

Lenkkopftapekuglelejerne är placerade i styrehovedet på motorcykeln, där de spelar en avgörande roll i att stödja styret och ge en jämn svängning. De koniska rullelejerna är designade för att motstå både vertikala och laterala belastningar, vilket säkerställer en optimal styrning och stabilitet under körning. Med detta kvalitetssæt från Tourmax kan du vara säker på att din motorcykel fungerar som den ska, och att du kan njuta av en säker och bekväm körupplevelse.

Se den kompletta listan av fordon, delen passar på, nedan:

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
KawasakiEN 450 Ltd1985
KawasakiEN 450 Ltd1986
KawasakiEN 450 Ltd1987
KawasakiEN 450 Ltd1988
KawasakiEN 450 Ltd1989
KawasakiEN 5001990
KawasakiEN 5001991
KawasakiEN 5001992
KawasakiEN 5001993
KawasakiEN 5001994
KawasakiEN 5001995
KawasakiEN 5001996
KawasakiEN 5001997
KawasakiEN 5001998
KawasakiEN 5001999
KawasakiEN 5002000
KawasakiEN 5002001
KawasakiEN 5002002
KawasakiEN 5002003
KawasakiGPZ 11001981
KawasakiGPZ 11001982
KawasakiGPZ 1100 Uni Trak1983
KawasakiGPZ 1100 Uni Trak1984
KawasakiGPZ 1100 Uni Trak1985
KawasakiGPZ 4001985
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1984
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1985
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1986
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1987
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1988
KawasakiGPZ 550 Uni Trak1989
KawasakiGPZ 750 Uni Trak1985
KawasakiGT 5501983
KawasakiGT 5501984
KawasakiGT 5501985
KawasakiGT 5501986
KawasakiGT 5501987
KawasakiGT 5501988
KawasakiGT 5501989
KawasakiGT 5501990
KawasakiGT 5501991
KawasakiGT 5501992
KawasakiGT 5501993
KawasakiGT 5501994
KawasakiGT 5501995
KawasakiGT 5501996
KawasakiGT 5501997
KawasakiGT 5501998
KawasakiGT 5501999
KawasakiGT 5502000
KawasakiGT 5502001
KawasakiGT 7501982
KawasakiGT 7501983
KawasakiGT 7501984
KawasakiGT 7501985
KawasakiVN 1500 Classic1996
KawasakiVN 1500 Classic1997
KawasakiVN 1500 Classic1998
KawasakiVN 1500 Classic1999
KawasakiVN 7501986
KawasakiVN 7501987
KawasakiVN 7501988
KawasakiVN 7501989
KawasakiVN 7501990
KawasakiVN 7501991
KawasakiVN 7501992
KawasakiVN 7501993
KawasakiVN 7501994
KawasakiVN 7501995
KawasakiVN 8001995
KawasakiVN 8001996
KawasakiVN 8001997
KawasakiVN 8001998
KawasakiVN 8001999
KawasakiVN 800 Classic1996
KawasakiVN 800 Classic1997
KawasakiVN 800 Classic1998
KawasakiVN 800 Classic1999
KawasakiVN 800 Classic2000
KawasakiVN 800 Classic2001
KawasakiVN 800 Classic2002
KawasakiVN 800 Classic2003
KawasakiVN 800 Classic2004
KawasakiVN 800 Classic2005
KawasakiVN 800 Classic2006
KawasakiVN 800 Drifter1999
KawasakiVN 800 Drifter2000
KawasakiVN 800 Drifter2001
KawasakiVN 800 Drifter2002
KawasakiVN 800 Drifter2003
KawasakiVN 900 Classic2006
KawasakiVN 900 Classic2007
KawasakiVN 900 Classic2008
KawasakiVN 900 Classic2009
KawasakiVN 900 Classic2010
KawasakiVN 900 Classic2011
KawasakiVN 900 Classic2012
KawasakiVN 900 Classic2013
KawasakiVN 900 Classic2014
KawasakiVN 900 Classic2015
KawasakiVN 900 Classic2016
KawasakiVN 900 Classic2017
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2011
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2012
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2013
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2014
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2015
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2016
KawasakiVN 900 Classic Special Edition2017
KawasakiVN 900 Custom2007
KawasakiVN 900 Custom2008
KawasakiVN 900 Custom2009
KawasakiVN 900 Custom2010
KawasakiVN 900 Custom2011
KawasakiVN 900 Custom2012
KawasakiVN 900 Custom2013
KawasakiVN 900 Custom2014
KawasakiVN 900 Custom2015
KawasakiVN 900 Custom2016
KawasakiVN 900 Custom2017
KawasakiVN-15 15001988
KawasakiVN-15 15001989
KawasakiVN-15 15001990
KawasakiVN-15 15001994
KawasakiVN-15 15001995
KawasakiVN-15 1500 SE1988
KawasakiVN-15 1500 SE1989
KawasakiVN-15 1500 SE1990
KawasakiVN-15 1500 SE1991
KawasakiVN-15 1500 SE1992
KawasakiVN-15 1500 SE1993
KawasakiVN-15 1500 SE1994
KawasakiZ 10001981
KawasakiZ 10001982
KawasakiZ 1000 Ltd1981
KawasakiZ 1000 R21983
KawasakiZ 1100 ST1981
KawasakiZ 1100 ST1982
KawasakiZ 1100 ST1983
KawasakiZ 400 F1984
KawasakiZ 400 GP1983
KawasakiZ 550 GP1982
KawasakiZ 550 GP1983
KawasakiZ 7501983
KawasakiZ 7501984
KawasakiZ 750 GP1982
KawasakiZ 750 GP Uni Trak1983
KawasakiZ 750 GP Uni Trak1984
KawasakiZ 750 Spectre1982
KawasakiZ 750 Spectre1983
KawasakiZL 1000 Eliminator1987
KawasakiZL 1000 Eliminator1988
KawasakiZL 900 Eliminator1985
KawasakiZL 900 Eliminator1986
KawasakiZR 5501983
KawasakiZX 750 Turbo1984
KawasakiZX 750 Turbo1985