Sök
Filters

OLJETÄTNINGSSATS FÖR GAFFEL SKF 48X58.1X8.5 MED DAMMLOCK

Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 735.05.08
Leveranstid: 1-5 dage
479,00 kr

Farve/ grønt

 

sæt indeholder

- 1x radial akseltætning 48 x 58,1 x 8,5

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 4,9

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffelolietætninger og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Technical Data:
Oil seal: inner diameter:   48 mm
Oil seal: outer diameter:   58.1 mm
Oil seal: height at outer diameter:   8.5 mm
Oil seal: total height:   8.5 mm
Dust Cap: inner diamter:   48 mm
Dust Caps: outer diameter:   58.4 mm
Dust Cap: height at outer diameter:   4.9 mm
Manufacturer:   SKF

Farve/ grønt

 

sæt indeholder

- 1x radial akseltætning 48 x 58,1 x 8,5

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 4,9

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffelolietætninger og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Technical Data:
Oil seal: inner diameter:   48 mm
Oil seal: outer diameter:   58.1 mm
Oil seal: height at outer diameter:   8.5 mm
Oil seal: total height:   8.5 mm
Dust Cap: inner diamter:   48 mm
Dust Caps: outer diameter:   58.4 mm
Dust Cap: height at outer diameter:   4.9 mm
Manufacturer:   SKF

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
BetaBeta RR 125 LC 2T2023
BetaBeta RR 200 LC 2T2023
BetaBeta RR 250 2T2023
BetaBeta RR 300 2T2023
BetaBeta RR 350 EFI2023
BetaBeta RR 3902023
BetaBeta RR 4302023
BetaBeta RR 4802023
BetaRR 125 LC 2T2018
BetaRR 125 LC 2T2019
BetaRR 125 LC 2T2020
BetaRR 125 LC 2T2021
BetaRR 125 LC 2T2022
BetaRR 200 LC 2T2019
BetaRR 200 LC 2T2020
BetaRR 200 LC 2T2021
BetaRR 200 LC 2T2022
BetaRR 250 2T2019
BetaRR 250 2T2020
BetaRR 250 2T2021
BetaRR 250 2T2022
BetaRR 300 2T2019
BetaRR 300 2T2020
BetaRR 300 2T2021
BetaRR 300 2T2022
BetaRR 350 EFI2019
BetaRR 350 EFI2020
BetaRR 350 EFI2021
BetaRR 350 EFI2022
BetaRR 3902019
BetaRR 3902020
BetaRR 3902021
BetaRR 3902022
BetaRR 4302019
BetaRR 4302020
BetaRR 4302021
BetaRR 4302022
BetaRR 4502012
BetaRR 4502013
BetaRR 4502014
BetaRR 4802019
BetaRR 4802020
BetaRR 4802021
BetaRR 4802022
DucatiDiavel 12602021
DucatiDiavel 1260 S2019
DucatiDiavel 1260 S2020
DucatiDiavel 1260 S2021
DucatiDiavel 1260 S2022
DucatiDucati Monster 12002019
DucatiDucati Monster 12002020
DucatiDucati Scrambler 11002021
DucatiHypermotard 939 SP2016
DucatiHypermotard 939 SP2017
DucatiHypermotard 939 SP2018
DucatiHypermotard 950 SP2019
DucatiHypermotard 950 SP2020
DucatiHypermotard 950 SP2021
DucatiHypermotard 950 SP2022
DucatiMonster 12002019
DucatiMonster 12002020
DucatiMonster 1200 R2016
DucatiMonster 1200 R2017
DucatiMonster 1200 R2018
DucatiMonster 1200 R2019
DucatiMonster 1200 S2014
DucatiMonster 1200 S2015
DucatiMonster 1200 S2016
DucatiMonster 1200 S2017
DucatiMonster 1200 S2018
DucatiMonster 1200 S2019
DucatiMonster 1200 S2020
DucatiMonster 1200 S2021
DucatiMultistrada 1200 S2010
DucatiMultistrada 1200 S2011
DucatiMultistrada 1200 S2012
DucatiMultistrada 1200 S2016
DucatiMultistrada 1200 S2017
DucatiMultistrada 1200 V42022
DucatiMultistrada 1260 S2019
DucatiMultistrada 1260 S2020
DucatiScrambler 11002018
DucatiScrambler 11002019
DucatiScrambler 11002020
DucatiScrambler 11002021
DucatiScrambler 11002022
DucatiSupersport 939 S2017
DucatiSupersport 939 S2018
DucatiSupersport 950 S2019
DucatiSupersport 950 S2020
DucatiSupersport 950 S2021
DucatiSupersport 950 S2022
Gas GasEC 250 E2018
Gas GasEC 250 E2019
Gas GasEC 250 GP 2T2018
Gas GasEC 300 E2017
Gas GasEC 300 E2018
Gas GasEC 300 E2019
Gas GasEC 300 GP 2T2017
Gas GasEC 300 GP 2T2018
HondaCRF 250 R2010
HondaCRF 250 R2011
HondaCRF 250 R2012
HondaCRF 250 R2013
HondaCRF 250 R2014
HondaCRF 450 R2009
HondaCRF 450 R2013
HondaCRF 450 R2014
HusqvarnaCR 1252010
HusqvarnaCR 1252011
HusqvarnaCR 1252012
HusqvarnaCR 1252013
HusqvarnaCR 1252014
HusqvarnaTC 250 4T2010
HusqvarnaTC 250 i.e.2011
HusqvarnaTC 250 i.e.2012
HusqvarnaTC 250 R i.e.2013
HusqvarnaTC 449 i.e.2011
HusqvarnaTC 449 i.e.2012
HusqvarnaTC 449 i.e.2013
HusqvarnaTC 4502010
HusqvarnaTE 250 i.e.2010
HusqvarnaTE 250 i.e.2011
HusqvarnaTE 250 i.e.2012
HusqvarnaTE 250 i.e.2013
HusqvarnaTE 310 i.e.2011
HusqvarnaTE 310 i.e.2012
HusqvarnaTE 310 i.e.2013
HusqvarnaTE 449 i.e.2011
HusqvarnaTE 449 i.e.2012
HusqvarnaTE 449 i.e.2013
HusqvarnaTE 450 i.e.2010
HusqvarnaTE 510 i.e.2010
HusqvarnaTE 511 i.e.2011
HusqvarnaTE 511 i.e.2012
HusqvarnaTE 511 i.e.2013
HusqvarnaWR 1252011
HusqvarnaWR 1252012
HusqvarnaWR 1252013
HusqvarnaWR 1252014
HusqvarnaWR 2502010
HusqvarnaWR 2502011
HusqvarnaWR 2502012
HusqvarnaWR 2502013
HusqvarnaWR 2502014
HusqvarnaWR 3002010
HusqvarnaWR 3002011
HusqvarnaWR 3002012
HusqvarnaWR 3002013
KawasakiKLX 450 R2007
KawasakiKLX 450 R2008
KawasakiKLX 450 R2009
KawasakiKLX 450 R2010
KawasakiKLX 450 R2011
KawasakiKLX 450 R2012
KawasakiKLX 450 R2013
KawasakiKLX 450 R2014
KawasakiKLX 450 R2015
KawasakiKLX 450 R2016
KawasakiKLX 450 R2017
KawasakiKLX 450 R2018
KawasakiKLX 450 R2019
KawasakiKLX 450 R2020
KawasakiKX 125 L2002
KawasakiKX 125 M2003
KawasakiKX 125 M2004
KawasakiKX 125 M2005
KawasakiKX 125 M2006
KawasakiKX 125 M2007
KawasakiKX 250 4T2020
KawasakiKX 250 4T C2021
KawasakiKX 250 4T C2022
KawasakiKX 250 4T XC D2021
KawasakiKX 250 4T XC D2022
KawasakiKX 250 F 4T2004
KawasakiKX 250 F 4T2005
KawasakiKX 250 F 4T2006
KawasakiKX 250 F 4T2007
KawasakiKX 250 F 4T2008
KawasakiKX 250 F 4T2009
KawasakiKX 250 F 4T2010
KawasakiKX 250 F 4T2011
KawasakiKX 250 F 4T2012
KawasakiKX 250 L2002
KawasakiKX 250 M2003
KawasakiKX 250 M2004
KawasakiKX 250 R2005
KawasakiKX 450 F2006
KawasakiKX 450 F2007
KawasakiKX 450 F2008
KawasakiKX 450 F2009
KawasakiKX 450 F2010
KawasakiKX 450 F2011
KawasakiKX 450 F2012
ShercoSC 125 R 2T2019
ShercoSC 125 R 2T2020
ShercoSC 250 R 2T2019
ShercoSC 250 R 2T2020
ShercoSC 300 R 2T2019
ShercoSC 300 R 2T2020
ShercoSCF 250 R2019
ShercoSCF 250 R2020
ShercoSCF 300 R2019
ShercoSCF 300 R2020
ShercoSCF 4502020
ShercoSCF 450 R2019
ShercoSCF 500 R2019
ShercoSCF 500 R2020
ShercoSE 125 R 2T2020
ShercoSE 125 R 2T2021
ShercoSE 125 R 2T2022
ShercoSE 250 R 2T2019
ShercoSE 250 R 2T2020
ShercoSE 250 R 2T2021
ShercoSE 250 R 2T2022
ShercoSE 300 R 2T2019
ShercoSE 300 R 2T2020
ShercoSE 300 R 2T2021
ShercoSE 300 R 2T2022
ShercoSEF 250 R2019
ShercoSEF 250 R2020
ShercoSEF 250 R2021
ShercoSEF 250 R2022
ShercoSEF 300 R2020
ShercoSEF 300 R2021
ShercoSEF 300 R2022
ShercoSEF 450 R2018
ShercoSEF 450 R2019
ShercoSEF 450 R2020
ShercoSEF 450 R2021
ShercoSEF 450 R2022
ShercoSEF 500 R2019
ShercoSEF 500 R2020
ShercoSEF 500 R2021
SuzukiRM-Z 2502004
SuzukiRM-Z 2502016
SuzukiRM-Z 2502017
SuzukiRM-Z 2502018
SuzukiRM-Z 2502019
SuzukiRM-Z 2502020
SuzukiRM-Z 2502021
SuzukiRM-Z 2502022
SWMRS 300 R2017
SWMRS 300 R2018
SWMRS 500 R2017
SWMRS 500 R2018
YamahaWR 250 F2005
YamahaWR 250 F2006
YamahaWR 250 F2007
YamahaWR 250 F2008
YamahaWR 250 F2009
YamahaWR 250 F2010
YamahaWR 250 F2011
YamahaWR 250 F2012
YamahaWR 250 F2013
YamahaWR 250 F2014
YamahaWR 250 F2015
YamahaWR 250 F2016
YamahaWR 250 F2017
YamahaWR 250 F2018
YamahaWR 250 F2019
YamahaWR 250 F2020
YamahaWR 250 F2021
YamahaWR 450 F2005
YamahaWR 450 F2006
YamahaWR 450 F2007
YamahaWR 450 F2008
YamahaWR 450 F2009
YamahaWR 450 F2010
YamahaWR 450 F2011
YamahaWR 450 F2012
YamahaWR 450 F2013
YamahaWR 450 F2014
YamahaWR 450 F2015
YamahaWR 450 F2016
YamahaWR 450 F2017
YamahaWR 450 F2018
YamahaYZ 1252006
YamahaYZ 1252007
YamahaYZ 1252008
YamahaYZ 1252009
YamahaYZ 1252010
YamahaYZ 1252011
YamahaYZ 1252012
YamahaYZ 1252013
YamahaYZ 1252014
YamahaYZ 1252015
YamahaYZ 1252016
YamahaYZ 1252017
YamahaYZ 1252018
YamahaYZ 1252019
YamahaYZ 1252020
YamahaYZ 1252021
YamahaYZ 1252022
YamahaYZ 250 2T2005
YamahaYZ 250 2T2006
YamahaYZ 250 2T2007
YamahaYZ 250 2T2008
YamahaYZ 250 2T2009
YamahaYZ 250 2T2010
YamahaYZ 250 2T2011
YamahaYZ 250 2T2012
YamahaYZ 250 2T2013
YamahaYZ 250 2T2014
YamahaYZ 250 2T2015
YamahaYZ 250 2T2016
YamahaYZ 250 2T2017
YamahaYZ 250 2T2018
YamahaYZ 250 2T2019
YamahaYZ 250 2T2020
YamahaYZ 250 2T2021
YamahaYZ 250 2T2022
YamahaYZ 250 F 4T2005
YamahaYZ 250 F 4T2006
YamahaYZ 250 F 4T2007
YamahaYZ 250 F 4T2008
YamahaYZ 250 F 4T2009
YamahaYZ 250 F 4T2010
YamahaYZ 250 F 4T2011
YamahaYZ 250 F 4T2012
YamahaYZ 250 F 4T2013
YamahaYZ 250 F 4T2014
YamahaYZ 250 F 4T2015
YamahaYZ 250 F 4T2016
YamahaYZ 250 F 4T2017
YamahaYZ 250 F 4T2018
YamahaYZ 250 F 4T2019
YamahaYZ 250 F 4T2020
YamahaYZ 250 F 4T2021
YamahaYZ 250 F 4T2022
YamahaYZ 250 X 2T2021
YamahaYZ 450 F2005
YamahaYZ 450 F2006
YamahaYZ 450 F2007
YamahaYZ 450 F2008
YamahaYZ 450 F2009
YamahaYZ 450 F2010
YamahaYZ 450 F2011
YamahaYZ 450 F2012
YamahaYZ 450 F2013
YamahaYZ 450 F2014
YamahaYZ 450 F2015
YamahaYZ 450 F2016
YamahaYZ 450 F2017
YamahaYZ 450 F2018
YamahaYZ 450 F2019
YamahaYZ 450 F2020
YamahaYZ 450 F2021
YamahaYZ 450 F2022