Sök
Filters

GAFFEL OLJETÄTNINGSSATS SKF 50X63X11 MED DAMMLOCK

Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 735.05.20
Leveranstid: 1-5 dagar
482,00 kr

SKF HD/ Color= Green

 

Set indeholder

- 1x radial akseltætning 50 x 63 x 11

- 1x støvhætte 50 x 63,4 x 4,7

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.

 

Fordele ved SKF HD-tætningsringe:

HD smudsvisker har to integrerede læber til dobbelt aftørring
(bedre afpresning af snavs på gaffelbenet)

For endnu bedre tætning.
Brug til ekstremt mudder eller støv.

 

 


SKF HD/ Color= Green

 

Set indeholder

- 1x radial akseltætning 50 x 63 x 11

- 1x støvhætte 50 x 63,4 x 4,7

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.

 

Fordele ved SKF HD-tætningsringe:

HD smudsvisker har to integrerede læber til dobbelt aftørring
(bedre afpresning af snavs på gaffelbenet)

For endnu bedre tætning.
Brug til ekstremt mudder eller støv.

 

 


Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
BetaRR 350 4T2011
BetaRR 4002011
BetaRR 4502011
BetaRR 5202011
DucatiDiavel 12002011
DucatiDiavel 12002012
DucatiDiavel 12002013
DucatiDiavel 12002014
DucatiDiavel 12002015
DucatiDiavel 12002016
DucatiDiavel 12002017
DucatiDiavel 12002018
MV AgustaBrutale 1078 RR2009
MV AgustaBrutale 10902013
MV AgustaBrutale 10902014
MV AgustaBrutale 10902015
MV AgustaBrutale 10902016
MV AgustaBrutale 10902017
MV AgustaBrutale 10902018
MV AgustaBrutale 1090 R2012
MV AgustaBrutale 1090 R2013
MV AgustaBrutale 1090 R2014
MV AgustaBrutale 1090 RR2010
MV AgustaBrutale 1090 RR2011
MV AgustaBrutale 1090 RR2012
MV AgustaBrutale 1090 RR2013
MV AgustaBrutale 1090 RR2014
MV AgustaBrutale 1090 RR2015
MV AgustaBrutale 1090 RR2016
MV AgustaBrutale 1090 RR2017
MV AgustaBrutale 1090 RR2018
MV AgustaBrutale 910 R2006
MV AgustaBrutale 910 R2007
MV AgustaBrutale 910 R2008
MV AgustaBrutale 910 S2006
MV AgustaBrutale 910 S2007
MV AgustaBrutale 910 S2008
MV AgustaBrutale 9202012
MV AgustaBrutale 989 R2009
MV AgustaBrutale 990 R2010
MV AgustaBrutale 990 R2011
MV AgustaF4 10002004
MV AgustaF4 10002005
MV AgustaF4 10002013
MV AgustaF4 10002014
MV AgustaF4 10002015
MV AgustaF4 10002016
MV AgustaF4 10002017
MV AgustaF4 10002018
MV AgustaF4 1000 312R2008
MV AgustaF4 1000 R2006
MV AgustaF4 1000 R2007
MV AgustaF4 1000 R2010
MV AgustaF4 1000 R2011
MV AgustaF4 1000 R2012
MV AgustaF4 1000 R2013
MV AgustaF4 1000 R2014
MV AgustaF4 1000 R 1+12007
MV AgustaF4 1000 RR2012
MV AgustaF4 1000 RR2013
MV AgustaF4 1000 RR2014
MV AgustaF4 1000 RR2015
MV AgustaF4 1000 RR2016
MV AgustaF4 1000 RR2017
MV AgustaF4 1000 RR2018
MV AgustaF4 1000 RR2019
MV AgustaF4 1000 S2004
MV AgustaF4 1000 S2005
MV AgustaF4 1000 S2006
MV AgustaF4 1000 S2007
MV AgustaF4 1000 S 1+12005
MV AgustaF4 1000 S 1+12006
MV AgustaF4 1000 S 1+12007
MV AgustaF4 1078 312RR2009
MV AgustaF4 7502003
MV AgustaF4 7502004
MV AgustaF4 750 S2003
MV AgustaF4 750 S2004
MV AgustaF4 750 S2005