Filters
Stänga

Did X-Ring Chain G&B525vx3/104Open Chain With Rivet Link Triumph Bonneville 800

Kedja DID G&B525VX3/104 X‑Ring öppen kedja med nittlås. Passar flera modeller – se modell/år i listan.
Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 797.02.78
Leveranstid: 1-5 arbetsdagar
Tillverkare: DID
1 423,00 kr
Klarna Payments Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Snabb leverans med GLS – din order kommer snabbt fram
  • Säker betalning – vi skyddar dina uppgifter
  • Dela upp betalningen med Klarna – enkelt och flexibelt
  • Hitta rätt delar – använd vår precisa sökmodul
  • Över 20 års erfarenhet

DID X-Ringkedja G&B525VX3/104 - Öppen kedja med hålnitlås

Letar du efter en hållbar och effektiv kedja till din motorcykel? Då är DID X-Ringkedja G&B525VX3/104 definitivt värt att överväga. Denna kedja är inte bara vilken del som helst till din motorcykel; det är en vital komponent som säkerställer pålitlig kraftöverföring från motorn till hjulen. Med sin avancerade X-Ring-teknologi och robusta konstruktion är denna kedja designad för att motstå de krävande förhållanden som både touring- och sportcyklar samt offroad-motorcyklar som MX och Enduro ofta utsätts för.

Tillverkaren DID är känd för sin kvalitet och innovation och har etablerat sig som leverantör av originalutrustning till många ledande japanska och europeiska motorcykelmärken. Denna produkt med GTIN 4525516395175 och SKU 748.04.03 är inget undantag, och det är tydligt varför ledande racingteam litar på DID:s teknologi.

Kompatibilitet

DID X-Ringkedja G&B525VX3/104 är kompatibel med ett brett utbud av motorcyklar genom flera decennier, inklusive klassiker som Suzuki TS 250 från 1970-talet till moderna maskiner som Ducati Hypermotard och Triumph Bonneville fram till 2015. Denna kedja är idealisk för både klassiska restaureringar och moderna prestandacyklar.

Produktegenskaper

  • Längd: 104 led.
  • Typ: VX3 - känd för sin styrka och hållbarhet.
  • Material: Tillverkad med patenterade X-ringar som minskar friktion och förlänger kedjans livslängd avsevärt.
  • Färg: Ytterplåtarna är i en elegant guld färg, medan de inre plåtarna är svarta, vilket ger ett skarpt och professionellt utseende.
  • Tensile Strength: Kan hantera upp till 4524 kg, vilket säkerställer en exceptionell hållbarhet och pålitlighet under alla körförhållanden.

Funktion och installation

Kedjan är av öppen typ och levereras med en hålnitlås, vilket gör installationen både enkel och säker. Denna kedja säkerställer en direkt och effektiv kraftöverföring från motor till hjul, vilket förbättrar acceleration och gasrespons. Detta är särskilt viktigt i situationer där precis hantering och prestanda är kritiska.

Oavsett om du kör på landsvägar, deltar i offroad-evenemang eller njuter av helgturer på din klassiska motorcykel, kommer DID X-Ringkedja G&B525VX3/104 att förbättra din körupplevelse genom att leverera oöverträffad prestanda och pålitlighet. Välj DID – välj kvalitet och innovation för din motorcykel.

Se den kompletta listan över fordon som delen passar på nedan:

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
DucatiHypermotard 11002008
DucatiHypermotard 11002009
DucatiHypermotard 1100 Evo2010
DucatiHypermotard 1100 Evo2011
DucatiHypermotard 1100 Evo2012
DucatiHypermotard 1100 Evo2013
DucatiHypermotard 1100 S2008
DucatiHypermotard 1100 S2009
DucatiHypermotard 1100 SP Evo2010
DucatiHypermotard 1100 SP Evo2011
DucatiHypermotard 1100 SP Evo2012
DucatiHypermotard 1100 SP Evo2013
DucatiHypermotard 1100 SP Evo Corse Edition2012
DucatiHypermotard 1100 SP Evo Corse Edition2013
DucatiHypermotard 7962010
DucatiHypermotard 7962011
DucatiHypermotard 7962012
DucatiHypermotard 7962013
DucatiMonster 1000 S2R2006
DucatiMonster 1000 S2R2007
DucatiMonster 1000 S2R2008
DucatiMonster 11002009
DucatiMonster 11002010
DucatiMonster 11002011
DucatiMonster 1100 ABS2010
DucatiMonster 1100 ABS2011
DucatiMonster 1100 Diesel ABS2013
DucatiMonster 1100 Evo ABS2012
DucatiMonster 1100 Evo ABS2013
DucatiMonster 1100 Evo Anniversary ABS2013
DucatiMonster 1100 S2009
DucatiMonster 1100 S2010
DucatiMonster 1100 S2011
DucatiMonster 1100 S ABS2010
DucatiMonster 1100 S ABS2011
DucatiMonster 7962011
DucatiMonster 7962012
DucatiMonster 796 ABS2011
DucatiMonster 796 ABS2012
DucatiMonster 796 ABS2013
DucatiMonster 796 ABS2014
DucatiMonster 796 Anniversary ABS2013
DucatiMonster 996 S4R2004
DucatiMonster 996 S4R2005
DucatiMonster 996 S4R2006
DucatiMultistrada DS 10002003
DucatiMultistrada DS 10002004
DucatiMultistrada DS 10002005
DucatiMultistrada DS 10002006
DucatiMultistrada DS 1000 S2005
DucatiMultistrada DS 1000 S2006
HondaCB-1 400 F1989
HondaCB-1 400 F1990
HondaVFR 400 RIII1989
HondaVFR 400 RIII1990
HondaVFR 400 RIII1991
KawasakiS1 250 Mach 11971
KawasakiS1 250 Mach 11972
KawasakiS1 250 Mach 11973
KawasakiS1 250 Mach 11974
KawasakiS1 250 Mach 11975
KawasakiW 650 Flachlenker2001
KawasakiW 650 Flachlenker2002
KawasakiW 650 Flachlenker2003
KawasakiW 650 Flachlenker2004
KawasakiW 650 Flachlenker2005
KawasakiW 650 Flachlenker2006
KawasakiW 650 Hochlenker1999
KawasakiW 650 Hochlenker2000
KawasakiW 650 Hochlenker2001
KawasakiW 650 Hochlenker2002
SuzukiTS 2501971
SuzukiTS 2501972
SuzukiTS 2501973
SuzukiTS 2501974
SuzukiTS 2501975
SuzukiTS 2501976
SuzukiTS 2501977
SuzukiTS 2501978
SuzukiTS 250 ER1979
SuzukiTS 250 ER1980
SuzukiTS 250 ER1981
TriumphBonneville 8002001
TriumphBonneville 8002002
TriumphBonneville 8002003
TriumphBonneville 8002004
TriumphBonneville 8002005
TriumphBonneville 8002006
TriumphBonneville 800 Black2006
TriumphBonneville 800 T1002003
TriumphBonneville 800 T1002004
TriumphBonneville 800 T100 Centennial2002
TriumphBonneville 8652007
TriumphBonneville 865 Black2007
TriumphBonneville 865 EFI2008
TriumphBonneville 865 EFI2009
TriumphBonneville 865 EFI2010
TriumphBonneville 865 EFI2011
TriumphBonneville 865 EFI2012
TriumphBonneville 865 EFI2013
TriumphBonneville 865 EFI2014
TriumphBonneville 865 EFI2015
TriumphBonneville 865 EFI Newchurch2015
TriumphBonneville 865 EFI T1002008
TriumphBonneville 865 EFI T1002009
TriumphBonneville 865 EFI T1002010
TriumphBonneville 865 EFI T1002011
TriumphBonneville 865 EFI T1002012
TriumphBonneville 865 EFI T1002013
TriumphBonneville 865 EFI T1002014
TriumphBonneville 865 EFI T1002015
TriumphBonneville 865 EFI T100 50th2009
TriumphBonneville 865 EFI T100 McQueen Edition2012
TriumphBonneville 865 EFI T100 Spirit Edition2015
TriumphBonneville 865 SE EFI2009
TriumphBonneville 865 SE EFI2010
TriumphBonneville 865 SE EFI2011
TriumphBonneville 865 SE EFI2012
TriumphBonneville 865 SE EFI2013
TriumphBonneville 865 T1002005
TriumphBonneville 865 T1002006
TriumphBonneville 865 T1002007
TriumphThruxton 9002004
TriumphThruxton 9002005
TriumphThruxton 9002006
TriumphThruxton 9002007