Filters
Stänga

BROMSCYLINDER HYDRAULISK MAGURA HC1 15 mm lång spak Suzuki GSX 1300 R Hayabusa

Brake Cylinder Hydraulic Magurahc1 15 Mm Langheb fra Magura
Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 729.02.59
Tillverkarens artikelnummer: 2100451
Leveranstid: 1-5 arbetsdagar
Tillverkare: Magura
7 144,00 kr
Klarna Payments Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Snabb leverans med GLS – din order kommer snabbt fram
  • Säker betalning – vi skyddar dina uppgifter
  • Dela upp betalningen med Klarna – enkelt och flexibelt
  • Hitta rätt delar – använd vår precisa sökmodul
  • Över 20 års erfarenhet

Hydraulisk bromsarmatur Magura HC1 - 15 mm stämplingsdiameter och långt handtag

Magura HC1 bromsarmatur är designad för att förbättra bromssystemets prestanda och känsla på motorcyklar. Med en stämplingsdiameter på 15 mm och ett långt handtag på 180 mm, ger detta armatur en precis och känslig bromskänsla, vilket är särskilt viktigt för motorcyklister som vill ha optimal kontroll över sitt fordon.

Armaturen är särskilt lämplig för superbikes, supermoto och street bikes, där precision och responsivitet är avgörande. Den sned-radiala lutningen av fästen säkerställer ideala monteringsförhållanden, vilket gör installationen enkel och effektiv. Med detta bromsarmatur kan motorcyklister förvänta sig en direkt känsla vid bromspunkten, vilket bidrar till en säkrare och mer bekväm körupplevelse.

Magura HC1 är tillverkad av material av hög kvalitet, där både handtaget och cylindern är smidda delar. Detta säkerställer inte bara hållbarhet, utan också en lättvikts- och platsbesparande konstruktion. Armaturen är dessutom ABS-kompatibel, vilket gör den till ett säkert val för moderna motorcyklar.

Leveransomfattningen inkluderar:

  • HC1 bromsarmatur
  • Banjo-bult med tätningar
  • Standardklämma
  • ABE för bromsfittings
  • Frikopplad behållare med hållare
  • Förmonterad bromsljusbrytare
  • Användarmanual

Som en del av underhållet rekommenderas det att kontrollera tillståndet på bromsskivorna och bromsbeläggen när man byter bromsarmatur. Detta säkerställer att hela bromssystemet fungerar optimalt och garanterar en säker körupplevelse.

Med sin kombination av ergonomi, funktionalitet och modern teknologi, är Magura HC1 bromsarmaturen ett pålitligt val för både mekaniker och motorcykelejare som vill upprätthålla eller förbättra sin bromsprestanda.

Denna produkt är kompatibel med en rad olika motorcyklar, inklusive modeller från Moto Guzzi, Yamaha, Suzuki, BMW, Kawasaki, Triumph och många fler från 1975 till 2022. Det är värt att notera att den specifikt passar motorcyklar som Yamaha XS 650 och BMW R 100 från 1981, bland många andra.

Med GTIN: 4055184016893 och MPN: 729.02.59 från det erkända varumärket Magura, är detta bromsarmatur ett kvalitetsval för dem som värdesätter precision och pålitlighet i sitt fordon.

Se den kompletta listan av fordon som delen passar på, nedan:

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
ApriliaDorsoduro 12002011
ApriliaDorsoduro 12002012
ApriliaDorsoduro 12002013
ApriliaDorsoduro 12002014
ApriliaDorsoduro 12002015
ApriliaDorsoduro 12002016
ApriliaDorsoduro 12002017
ApriliaShiver 750 GT2009
ApriliaShiver 750 GT2010
ApriliaShiver 750 GT2011
ApriliaShiver 750 GT2012
ApriliaShiver 750 GT2013
ApriliaShiver 750 SL2007
ApriliaShiver 750 SL2008
ApriliaShiver 750 SL2009
ApriliaShiver 750 SL2010
ApriliaShiver 750 SL2011
ApriliaShiver 750 SL2012
ApriliaShiver 750 SL2013
ApriliaTuono 125 4T2017
ApriliaTuono 125 4T2018
BMWF 800 800 GS2017
BMWF 800 800 GS2018
BMWF 800 800 GT2017
BMWF 800 800 GT2018
BMWF 800 800 GT2019
BMWF 800 800 R2017
BMWF 800 800 R2018
BMWF 800 800 R2019
BMWG 310 GS2017
BMWG 310 GS2018
BMWG 310 GS2019
BMWG 310 GS2020
BMWG 310 R2016
BMWG 310 R2017
BMWG 310 R2018
BMWG 310 R2019
BMWG 310 R2020
BMWK 1001983
BMWK 1001984
BMWK 1001985
BMWK 1001986
BMWK 1001987
BMWK 1001988
BMWK 100 /21987
BMWK 100 /21988
BMWK 100 /21989
BMWK 100 /21990
BMWK 100 LT1986
BMWK 100 LT1987
BMWK 100 LT1988
BMWK 100 LT1989
BMWK 100 LT1990
BMWK 100 LT1991
BMWK 100 RS1983
BMWK 100 RS1984
BMWK 100 RS1985
BMWK 100 RS1986
BMWK 100 RS1987
BMWK 100 RS1988
BMWK 100 RS1989
BMWK 100 RT1983
BMWK 100 RT1984
BMWK 100 RT1985
BMWK 100 RT1986
BMWK 100 RT1987
BMWK 100 RT1988
BMWK 100 RT1989
BMWK 751985
BMWK 751986
BMWK 751987
BMWK 751988
BMWK 75 /21992
BMWK 75 /21993
BMWK 75 /21994
BMWK 75 /21996
BMWK 75 C1985
BMWK 75 C1986
BMWK 75 C1987
BMWK 75 C1988
BMWK 75 C1989
BMWK 75 C1990
BMWK 75 RT1989
BMWK 75 RT1990
BMWK 75 RT1991
BMWK 75 RT1992
BMWK 75 RT1993
BMWK 75 RT1994
BMWK 75 RT1995
BMWK 75 RT1996
BMWK 75 S1985
BMWK 75 S1986
BMWK 75 S1987
BMWK 75 S1988
BMWK 75 S1989
BMWK 75 S1990
BMWK 75 S1991
BMWK 75 S1992
BMWK 75 S1993
BMWK 75 S1994
BMWK 75 S1995
BMWR 1001981
BMWR 1001982
BMWR 1001983
BMWR 1001984
BMWR 100 CS1981
BMWR 100 CS1982
BMWR 100 CS1983
BMWR 100 CS1984
BMWR 100 RS1981
BMWR 100 RS1982
BMWR 100 RS1983
BMWR 100 RS1984
BMWR 100 RT1981
BMWR 100 RT1982
BMWR 100 RT1983
BMWR 100 RT1984
BMWR 1200 R2017
BMWR 65 3.Serie1989
BMWR 65 3.Serie1990
BMWR 65 3.Serie1991
BMWR 65 3.Serie1992
BMWR 65 3.Serie1993
BMWR 65 LS1981
BMWR 65 LS1982
BMWR 65 LS1983
BMWR 65 LS1984
BMWR 65 LS1985
BMWR 801989
BMWR 801990
BMWR 801991
BMWR 801992
BMWR 801993