Filters
Stänga

Bremsskiva starr racing TRW Honda CBF 1000 A ABS

Bromsskiva TRW MST338RAC Passar flera modeller – se modell/år i listan.
Lagerstatus: I lager
Artikelnr: 788.00.14
Tillverkarens artikelnummer: MST338RAC
Leveranstid: 1-5 arbetsdagar
1 481,00 kr
Klarna Payments Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Snabb leverans med GLS – din order kommer snabbt fram
  • Säker betalning – vi skyddar dina uppgifter
  • Dela upp betalningen med Klarna – enkelt och flexibelt
  • Hitta rätt delar – använd vår precisa sökmodul
  • Över 20 års erfarenhet

Bromsskiva styv racing TRW - Optimerat bromssystem för Honda motorcyklar

TRW:s styva racing bromsskiva är designad för att förbättra bromssystemets effektivitet och säkerhet på en rad Honda motorcyklar från 2004 till 2024. Denna bromsskiva är placerad på framaxeln och spelar en avgörande roll i bromsprocessen genom att skapa friktion mot bromsklossarna, vilket resulterar i nedbromsning av fordonet.

Materialvalet för denna bromsskiva är noggrant utvalt för att säkerställa lång hållbarhet och slitstyrka. Bromsskivan är tillverkad av härdat stål, vilket ger en extrem formstabilitet och en livslängd som kan vara upp till 30% längre än jämförbara reservdelar. Den precisa planslipningen av skivan, som har en tjockleksavvikelse på endast 2/100 mm, förhindrar vibrationer och säkerställer en optimal anpassning av bromsklossarna.

För att upprätthålla bromsprestandan är det viktigt att kontrollera bromsklossarna regelbundet. Vid byte av bromsskivan rekommenderas det att överväga samtidig byte av bromsklossarna från TRW-Lucas för att säkerställa kompatibilitet och optimal prestanda.

En ny speciell legering har använts i produktionen av bromsskivan, som förhindrar överdriven korrosion, vilket är avgörande för långvarig användning under olika väg- och väderförhållanden. Dessutom möjliggör laserteknik en lättviktskonstruktion med fina konturer, vilket bidrar till den övergripande prestandan och responsen hos bromssystemet.

TRW bromsskivan finns i både fasta och flytande varianter och är designad med en notched yttre kontur och spårad bromskant för att förbättra bromsförmågan. Den koordinerade designen av fram- och bakaxeln säkerställer att bromsprestandan är enhetlig och pålitlig.

Tekniska data:
Yttre diameter:   240 mm
Inre diameter:   116 mm
PCD:   136 mm
Antal monteringsbultar:   4
Bult håldiameter:   10.5 mm
Tjocklek:   5 mm
Konstruktion:   Fast
Tillverkare:   TRW

Kompatibla motorcyklar inkluderar:

  • Honda CBF 500 (2004-2010)
  • Honda CBF 600 N/NA/S/SA (2004-2010)
  • Honda CBF 1000 (2006-2010)
  • Honda CB 600 F/FA (2007-2014)
  • Honda CBR 600 F/FA (2011-2012)
  • Honda CB 500 F/FA/XA (2013-2021)
  • Honda CB 650 FA (2014-2020)
  • Honda CMX 500 A (2017-2020)
  • Honda X-ADV 750 (2017-2022)
  • Honda NSS 750 (2021-2024)

GTIN: 3322938023348 | MPN: 788.00.14 | Varumärke: MST338RAC

Genom att välja TRW:s bromsskiva får du en pålitlig komponent som är designad för att leverera säker bromsförmåga och hållbarhet under olika körförhållanden, vilket gör den till ett praktiskt val för både mekaniker och motorcykelejare.

Se den kompletta listan över fordon som delen passar på, nedan:

Denna MC-reservdel passar på följande motorcyklar:

Motorcykel MärkeMotorcykel ModellMotorcykel Årsmodell
HondaCB 500 F2013
HondaCB 500 F2014
HondaCB 500 F2015
HondaCB 500 FA2013
HondaCB 500 FA2014
HondaCB 500 FA2015
HondaCB 500 FA2016
HondaCB 500 FA2017
HondaCB 500 FA2018
HondaCB 500 FA2019
HondaCB 500 FA2020
HondaCB 500 FA2021
HondaCB 500 X2015
HondaCB 500 XA2013
HondaCB 500 XA2014
HondaCB 500 XA2015
HondaCB 500 XA2016
HondaCB 500 XA2017
HondaCB 500 XA2018
HondaCB 500 XA2019
HondaCB 500 XA2020
HondaCB 500 XA2021
HondaCB 600 F2007
HondaCB 600 F2008
HondaCB 600 F2009
HondaCB 600 F2010
HondaCB 600 F2011
HondaCB 600 F2012
HondaCB 600 F2013
HondaCB 600 F2014
HondaCB 600 F2015
HondaCB 600 FA2007
HondaCB 600 FA2008
HondaCB 600 FA2009
HondaCB 600 FA2010
HondaCB 600 FA2011
HondaCB 600 FA2012
HondaCB 600 FA2013
HondaCB 600 FA2014
HondaCB 600 FA2015
HondaCB 650 F2016
HondaCB 650 FA2014
HondaCB 650 FA2015
HondaCB 650 FA2016
HondaCB 650 FA2017
HondaCB 650 FA2018
HondaCBF 10002006
HondaCBF 10002007
HondaCBF 10002008
HondaCBF 10002009
HondaCBF 10002010
HondaCBF 1000 A2006
HondaCBF 1000 A2007
HondaCBF 1000 A2008
HondaCBF 1000 A2009
HondaCBF 1000 A2010
HondaCBF 1000 A2011
HondaCBF 1000 A2012
HondaCBF 1000 F2010
HondaCBF 1000 F2011
HondaCBF 1000 F2012
HondaCBF 1000 F2013
HondaCBF 1000 F2014
HondaCBF 1000 FA2010
HondaCBF 1000 FA2011
HondaCBF 1000 FA2012
HondaCBF 1000 FA2013
HondaCBF 1000 FA2014
HondaCBF 1000 FA2015
HondaCBF 1000 FA2016
HondaCBF 5002004
HondaCBF 5002005
HondaCBF 5002006
HondaCBF 5002007
HondaCBF 5002008
HondaCBF 500 A2004
HondaCBF 500 A2005
HondaCBF 500 A2006
HondaCBF 500 A2007
HondaCBF 500 A2008
HondaCBF 600 N2004
HondaCBF 600 N2005
HondaCBF 600 N2006
HondaCBF 600 N2007
HondaCBF 600 N2008
HondaCBF 600 N2009
HondaCBF 600 N2010
HondaCBF 600 NA2004
HondaCBF 600 NA2005
HondaCBF 600 NA2006
HondaCBF 600 NA2007
HondaCBF 600 NA2008
HondaCBF 600 NA2009
HondaCBF 600 NA2010
HondaCBF 600 NA2011
HondaCBF 600 NA2012
HondaCBF 600 NA2013
HondaCBF 600 S2004
HondaCBF 600 S2005
HondaCBF 600 S2006
HondaCBF 600 S2007
HondaCBF 600 S2008
HondaCBF 600 S2009
HondaCBF 600 S2010
HondaCBF 600 SA2004
HondaCBF 600 SA2005
HondaCBF 600 SA2006
HondaCBF 600 SA2007
HondaCBF 600 SA2008
HondaCBF 600 SA2009
HondaCBF 600 SA2010
HondaCBF 600 SA2011
HondaCBF 600 SA2012
HondaCBF 600 SA2013
HondaCBR 500 RA2013
HondaCBR 500 RA2014
HondaCBR 500 RA2015
HondaCBR 500 RA2016
HondaCBR 500 RA2017
HondaCBR 500 RA2018
HondaCBR 500 RA2019
HondaCBR 500 RA2020
HondaCBR 500 RA2021
HondaCBR 600 F2011
HondaCBR 600 F2012
HondaCBR 600 F2013
HondaCBR 600 FA2011
HondaCBR 600 FA2012
HondaCBR 600 FA2013
HondaCBR 650 FA2014
HondaCBR 650 FA2015
HondaCBR 650 FA2016
HondaCBR 650 FA2017
HondaCBR 650 FA2018
HondaNSS 7502021
HondaNSS 7502022
HondaNSS 7502023
HondaNSS 7502024
HondaX-ADV 7502017
HondaX-ADV 7502018
HondaX-ADV 7502019
HondaX-ADV 7502020
HondaX-ADV 7502021
HondaX-ADV 7502022
HondaX-ADV 7502023
HondaX-ADV 7502024